SpaceX'in Büyük Projesi, STARSHİP Hakkında Bütün Bilgiler...

         Bence şuan geleceğe bakıyorum, bakıyoruz. Geleceğimizin en büyük roketi, insanlığın uzayda daha da gelişmesine katkı sağlayacak olan ve en önemlileri olarak, Ay ile Mars'ı kolonileştirmemiz için en büyük dayanağımız SpaceX'in Starship Roketleri. Gelecekte ki uyduları, teleskopları, insanları taşıyacak en büyük ve güçlü roket olma olasılığı, SpaceX'in kararlılığı ile günden güne güçleniyor. Zaten eğer takip ediyorsanız, adamlar peynir ekmek gibi roket fırlatıyorlar.


        STARSHİP NEDİR?

        Şimdi biraz tanıma geçelim. StarshipSpaceX tarafından geliştirilmekte olan tamamen yeniden kullanılabilir bir fırlatma aracıdır. Kullanım amacı şirket tarafından Dünya yörüngesi, Ay ve Mars'a kargo ve insanlı görevler gerçekleştirmek olarak belirtilmiştir. Önceleri tamamen Falcon roketlerine odaklanan SpaceX, bugünlerde Starship için çok daha fazla kaynak ayırmaya başladı. Aynı zamanda, Dünya yörüngesine 100 metrik tondan fazla taşıma yeteneği ile dünyanın şimdiye kadar geliştirilmiş en güçlü fırlatma aracı olacak. 


STARSHİP'İN HAYALİ AY FOTOĞRAFI


STARSHİP'İN HAYALİ MARS FOTOĞRAFI


        STARSHİP AY ve MARS GÖREVLERİ

        Gelecekteki uzay keşiflerini desteklemek için, üsler geliştirmek, araştırma yapmak ve insanlı uzay uçuşu geliştirme için büyük miktarlarda kargonun Ay'a taşınmasını gerektiriyor. Starship, bu yapı taşlarını taşımak için tasarlandı. 

        Ay'da öğrenilen bilgiler insanlığı bambaşka bir boyuta taşıyacak. Sonuç olarak insanlık Dünya dışı ilk defa bir yer de koloni kurmuş olacak. Ardından sırada Elon Musk'ın da hayali olan Mars'ı kolonileştirmek var. Evet sırada gerçekten Mars var. Ay'da insanlık üzerine yapılan deneyler, insanlığın uzayda tutunma çabası sonuç verirse Mars belki de yeni evimiz olabilir.


STARSHİP'İN RAPTOR MOTORLARI


        STARSHİP MOTORU

        Raptor motoru, Starship fırlatma sistemine güç veren yeniden kullanılabilir bir methalox aşamalı yanmalı motordur. Raptor motorları, Temmuz 2019'da Starship prototip roketleri üzerinde uçuş testine başladı ve şimdiye kadar uçulan ilk tam akış aşamalı yanmalı roket motoru oldu.

Motor ÇAPI ---->' 1.3 m / 4 ft '
Motor YÜKSEKLİĞİ ---->' 3,1 m / 10,2 ft
Motor İTİCİ KUVVETİ ---->' 2 MN / 440 klbf '
        STARSHİP'İN KULLANIM ALANLARI:

1-) UYDULAR:

        Starship, uyduları mevcut Falcon araçlarımıza göre daha uzağa ve fırlatma başına daha düşük bir marjinal maliyetle sunmak için tasarlanmıştır. Starship, şu anda faaliyette olan veya geliştirilmekte olan herhangi bir kaportadan daha büyük bir yük bölmesi ile, James Webb'den bile daha büyük uzay teleskopları dahil olmak üzere yeni görevler için olanaklar yaratıyor.

FALCON 9 ROKETİ İLE YOLLANMIŞ TÜRKSAT 5A UYDUSU


2-) UZAY İSTASYONU:

        Starship, ISS'ye hem kargo hem de insan gönderebilir. Starship’in karenajı, uzay içi aktiviteler için önemli bir kapasite sağlar. En arka taraftaki kargo konteynerleri ayrıca çeşitli yükleri barındırabilir.

UZAY İSTASYONUNA KENETLENMİŞ CREW UZAY ARACI


3-) GEZEGENLERARASI TAŞIMACILIK:

        Mars'ta şehirler inşa etmek, önemli miktarda kargo ve insanın uygun bir şekilde teslim edilmesini gerektirecektir. Tamamen yeniden kullanılabilir Starship sistemi, bunu başarmak ve insanları uzun süreli, gezegenler arası uçuşlarda taşımak için uzayda itici gaz aktarımını kullanır.


AY VE MARS'A ULAŞMIŞ STARSHİP ROKETLERİ GÖRSELİ        İLK ÖZEL AY MİSYONU:

        2023'te Japon girişimci Yusaku Maezawa ve DearMoon'un mürettebatı, bir hafta sürecek yolculuklarında Ay'ın uçuşunu içeren bir Ay Yıldız Gemisi görevindeki ilk sivil yolcular olacaklar. DearMoon projesi şu anda sekiz sivilin Starship uçuşunda Yusaku Maezawa'ya katılması için başvuruları kabul ediyor ve bu, uzaya seyahat etmeyi hayal eden insanlara erişim sağlamaya yönelik önemli bir adım. 

DEAR MOON PROJESİ İLE AY'A ULAŞMIŞ İNSAN GÖRSELİ


Okuduğunuz için Teşekkür ederim. Yorumlarda bir sonraki yazıyı veya bu yazı hakkında görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

KAYNAKLAR: WİKİPEDİA,SPACEX

Hiç yorum yok: