Uzay Hakkında Fazla Bilinmeyenler, Seri 11.


        

 -->     Cassini uzay aracı, Satürn'ün uydusu Titan'a ulaşmak için Satürn'ün halkalarının arasından geçmek zorundaydı. Halkalardan geçerken en az 500.000 tane irili ufaklı buz parçalarına çarpmıştı fakat şans eseri bu taşlar Cassini'ye zarar vermemişti.


2.-->          Voyager 1 uzay aracı 1977 yılında fırlatılmıştır. Amacı Jüpiter ve Satürn'ü incelemek olsa da Neptün ve Uranüs'e kadar ilerlemiş ve o gezegenler hakkında da bilgi toplayıp Dünya'ya göndermiştir. Artık yıldızlararası uzaya çıkmıştır. Üzerinde bir plak taşımaktadır ve bu plakta insanlık ile alakalı bilgiler yer almaktadır. Voyager 1 gönderilmeden önce bazı tartışmalar yaşanmıştı. Eğer bir uygarlık varsa ve bu plağı ele geçirirlerse, bizleri yok etmeyecekleri ne malum? Sizce Dünya dışı varlık var mı ? Yoksa evrende yalnız mıyız?


3.-->      Apollo 12 görevinde hava yağmurluydu. Satürn5 roketi, mürettebat ile beraber kalkıştan hemen 32 saniye sonra büyük bir şimşek çarpması yaşadı. Merkez, bir anda telemetrik sisteminin kafayı yediğini farketti ve ardından 2.şimşek de Satürn5 roketine isabet etti. Büyük bir kaza yaşanmadı fakat tarihte bir ilkti.


 4.       -->      Apollo 15 görevinde NASA astronotu video eşliğinde mükemmel bir deney yaptı. Bir elinde kuş tüyü, diğer elinde ise bir çekiç bulunuyordu. İkisini de aynı anda ay yüzeyine bıraktı. Sonuç olarak hava direncinin olmadığı bir ortamda bulunduklarından çekiç ve kuş tüyü aynı anda yere düştüler. Bu deney bize gösteriyor ki bir cismin kütleçekimi nedeniyle maruz kaldığı ivmenin o cismin kütlesine, yoğunluğuna, bileşimine, rengine, biçimine veya herhangi başka bir özelliğine bağlı olmadığını belirtir. 


5.-->      Jüpiter'i her zaman mükemmel güzelliği ve eşsiz fırtınaları ile ön planda tutarız. Fakat Dünya'nın da koruyucusu olduğunu biliyor muydunuz? Jüpiter'in manyetik kuvveti o kadar güçlüdür ki Güneş Sistemindeki gezegenlere gelecek olan meteor veya asteroitleri kendi manyetik gücünü kullanarak sistemden uzaklaştırır.


6.        -->       Satürn'ün gözde uydularından olan Titan belki de Dünya dışı yaşamın ilk bulunacağı yer olabilir. Çünkü Cassini uzay aracına bağlı olan Huygens sondası Titan'a inerek büyük su kütlelerinin varlığını kanıtladı. Su kütlelerinin var olduğu Dünya dışı tek yer Titan'dır fakat bulunan okyanusların içeriği metan gazının sıvı halidir. Bilim adamları 2026 yılında Titan'a bir araç yollamayı ve buzulları inceleyerek belkide buzulların altında canlı yaşamını bulabileceklerine inanıyorlar.


7.


         

-->      Güneş Sisteminde ne kadar devasa gezegenler olsa da, kütlenin çoğu Güneş'tedir.  Güneş Sisteminin kütlesinin %99.6'sını oluşturan Güneş sayesinde gezegenler belli yörüngede dururlar. Her şeyin düzeni Güneşimize bağlıdır.


8.-->      NASA, Artemis Programı ile Ay'da bir üs kurmayı planlıyor. 2021,2022 ve 2024'ün yıl sonuna kadar Ay üzerinde bir üs inşa etmeyi ve insan kolonisi yaşatmayı amaçlıyorlar. Burada edinilen insan vücudu - uzay ilişkisi sayesinde bir sonraki plan, 2030 yılında Mars'a koloni kurmak. Hadi ben Mars'a gidiyorum.


9.-->      Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir. Mantıken Merkür'ün sıcaklık olarak diğer gezegenlerden üstün olması gerekiyor. Fakat Venüs, Merkür'den daha sıcak durumdadır. Sebebi ise Venüs'ün sağlam bir atmosferinin bulunmaması. Güneş'ten gelen ışınlar Venüs'ün içinde kalıyor ve orayı bir cehenneme çeviriyor. Aksine Merkür de ise Güneş ışınları atmosferden sekiyor. Ama Merkür de bize göre bir cehennem. Burada sadece cehennemin katlarını ayırıyorum. :)


10.        
-->      Son olarak Ay'da su bulunduğunu biliyor muydunuz? Su derken göl veya okyanus değil. Su parçacıkları bulundu. NASA ileriki görevlerde buradaki suyu arıtarak içme suyuna çevirmeyi başarmak için projelere başladı. "Ne yapacaklar buradaki suyu, hem çok az" diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat uzaya o havuz büyüklüğündeki suyu götürmek milyarlara bedel olabiliyor.

        Okuduğunuz için teşekkür ederim.

        

Hiç yorum yok: