Türkiye Uzay Ajansı

TÜRKİYE UZAY AJANSI

        
        2023'te Ay'a gidiyoruz...

        Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bugün bir çok gencin hayallerini süsleyen uzay hakkında çok önemli bir bilgi verdi.2023 Yılında, Cumhuriyetimizin 100.yılında Ay'a ilk teması gerçekleştireceğimiz açıklandı. Bununla da kalmıyor ve bir Türk vatandaşını Uzaya gönderme kararı alındığını da söyledi. 

        

        Cumhurbaşkanı; Astronot kelimesi için de Türkçe bir isim önerisi için bütün herkese seslendi ve özgün fikirlerinizi bizlere belirtin dedi.

        
        13 Aralık 2018 tarihinde kurulan Türkiye Uzay Ajansı, 2021 yılına kadar hiç sesini çıkarmamıştı. He çıkardığı da 2 yıl boyunca Instagram üzerindeki 2 tane postuydu. Fakat 2021 yılında açıklanan Türkiye Uzay Misyonu ile 10 yıllık program belli oldu.

        
        2023'te Ay'a yerli üretim motor ve uzay aracıyla yapılacak sert iniş, 2028'de yumuşak iniş, uzaya ilk Türk vatandaşının gönderilmesi ve uzay limanı işletmesi kurulması da var. En sevdiğim ise Astronot ismine karşı bir Türkçe isim aranıyor.
        
        Bir diğer Stratejik hedef ise gözlemler ve gözlemevleri. Erzurum'a kurulan ve %95'lik bir çalışma oranı bitmiş olan Doğu Anadolu Gözlemevi, en büyük kızılötesi gözlemevi olma potansiyeli taşıyor. Son teknolojilerle donatılmış olan gözlemevi, uzayı gözlemek için Türkiye adına büyük bir önem taşıyor.

        
        
        Tabi fırlatma rampamız da geliyor. Uzay limanı diyoruz adına. Çoğu insan bunu bir uzay istasyonu zannedebilir. Fakat bu yeryüzünde olanı diyelim. SpaceX, NASA gibi köklü uzay programı ile uğraşan kuruluşlar ile görüşmeler hızla devam ediyor. Umarım bir gün kendimizi de uzayda görürüz ve sanırım o gün beklediğimizden daha yakın.

        
        Günü Atatürk'ün bir sözü ile bitirmek istiyorum:
        "İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar."


Fotoğrafların Kaynağı: TUA

Hiç yorum yok: