Türkiye, Astronotunu Arıyor....Peki Astronot Olmanın Şartları Nedir?


        Türkiye Uzay Ajansı Astronotunu arıyor. Evet yanlış duymadınız. Aslında biraz gururlanıyorum bu sözleri söylerken. En az 40 yıldır yabancı ülkelerin uzaya çıkmasını veya uzaya yolladıkları insanların röportajlarını dinliyoruz. O insanların yaptıklarını yargılamak veya aşağılamak değil niyetim. Hani kendi ülkenin insanı olunca bir tık daha fazla mutlu olabilirsiniz. Öyle bir duygu benimki de.

        Yabancı ülkeler uzay konusunda kendilerini çok aştılar. Artık uzay çağı başlıyor. Bunun üzerine Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'ın bir sözünü söylemek istiyorum; "Uzayda izi olmayanın Dünya'da sözü olmaz" evet, gerçekten şimdiki zamanı özetleyen mükemmel bir söz.        Hedeflerin en büyüklerinden söz etmek istiyorum ki 2023 yılında uzaya bir Türk vatandaşını yollamak. Uzaya yolladıktan sonra hemen indirmek de değil niyetimiz. Astronotumuzu Uzay İstasyonuna kenetleyip, 10 gün vakit geçirdikten sonra sağ salim, Türkiye'ye geri inişini sağlamak. Peki uzaya çıkmak için gerekli gereksinimlerin ne olduğunu biliyor muydunuz ? 

        Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım astronot olmak isteyen kişinin birtakım bilgi sahibi olması gerektiğini, öncelikle bu görevi yapacak kişinin, savaş pilotlarında olduğu gibi fiziksel dayanıklılık ve kondisyona sahip olması gerektiğini söyledi. 

        Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından edinilen bilgilere göre, kriterler listesi, havacılık tecrübesi olan, havacılık ve uzay tıbbı bölümleriyle spor tıbbı uzmanları ve psikoloji uzmanları tarafından oluşturulacak. Bilim misyonuyla uzaya gitmesi hedeflenen Türk vatandaşının, diğer ülkelerde de olduğu gibi birtakım eğitimlerden geçmesi gerekecek.
        Öte yandan ulusal uzay ajansları genellikle astronot adaylarında, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda ileri düzeyde bilgi sahibi olmasının yanı sıra belirli fiziksel özellikleri de karşılama şartını arıyor. Astronot adaylarının havacılık ve uzay alanlarında deneyim sahibi olması tercih sebebi olurken, adaylar sivil veya askeri personel arasından seçilebiliyor. Bir de kişisel özellikler var. Hadi şu özelliklere bir göz atalım:

Uzayda bilimsel çalışma yapacakların, 

--> Çok uzun ya da kısa, kilolu ya da aşırı zayıf olanlar, küçük bir kapsülde yolculuk yapmaya uygun görülmüyor. 

--> Sağlam bir psikoloji ve hızlı karar verebilme gibi özellikler de hayati önem taşıyor.

--> Alkol ve Sigara kullanmaması en önemli gereksinimlerden.

--> Herhangi bir hastalık veya psikolojik rahatsızlığının bulunmaması gerekiyor.

--> Normal eklem ve Kemik yapısına sahip olma zorunluluğu var.

--> Uzay misyonunu yerine getirebilecek zihinsel, kişisel ve ruhsal yeteneklere sahip olması kesinlikle en önemli kriterlerden birisi. 

--> Uzay aracında uçmak ve uzay yürüyüşleri yapabilmek için, adayların uzay aracıyla giysisi konusunda antropometrik gereksinimleri sağlaması gerekiyor.

--> Uzak ve yakın görme keskinliğinin her iki gözde de 20/20 seviyesinde olması veya cerrahi işlemlerle bu seviyeye getirilmesi bekleniyor.

--> Adaylarda, tansiyon problemlerinin olmaması şartı da aranıyor.
       
        Hemen şuraya uzay uygulamamızın linkini de koyalım, kesinlikle reklam değil, Uygulamamız

        Uzaya gidecek ilk astronotun kadın veya erkek olmasının kendileri açısından önemi olmadığını belirten TUA Başkanı Yıldırım, "Önemli olan kriterleri sağlaması. Çok zor bir eğitimden bahsediyoruz. Bu çok ayrı bir hedef, ay hedefiyle ilgisi yok. Bir Türk vatandaşının uzaya çıkması ve uzay istasyonunda bilimsel deney yapması. Bir turistik gezi gibi düşünmüyoruz. Ama fiziki özellikler çok ağırdır, fiziki şartlar ağırdır. Fiziki özelliklerin ona uygun olması lazım. Dünyada tercih edilenler pilotaj eğitimi almış, aktif pilot olabilir olmayabilir veya havacılık eğitimi almış insanlardan tercih ediliyor" dedi.

         Eğitimin verileceği kurum tarafından istenen yetkinlik ve becerilere sahip kişiler belirlenecek. Bu kişiler arasından 3 aday seçilerek, yaklaşık 2 yıl sürecek bir eğitim programına alınacak. Aday astronotların geçtiği eğitim sürecinin ardından, eğitici kurum tarafından "en başarılı" olarak değerlendirilen aday, uzayda bilimsel çalışmalar yapmak üzere seçilecek. Daha sonra uluslararası iş birliği programları dahilinde takvim belirlenecek. Cumhuriyet'in 100'üncü yılına bu takvimin yetiştirilmesi hedefleniyor.

Okuduğunuz için Teşekkür Ederim. Yorum atmayı unutmayıınn 😏

2 yorum: