SpaceX, Starlink Projesi

 


STARLİNK NEDİR?

        Starlink, bir diğer adı ile İnternet Projesidir. İnternetin erişilemediği veya erişildiği fakat kötü durumda olan yerler için SpaceX tarafından başlatılan projedir. Her hafta en az 60 tane uydu yolladıklarını varsayarsak ki 2019'dan beri devam eden bir süreç. Çok fazla uydu diyebiliriz :)

        Starlink projesi ile hem uygun fiyatlı bir internet sahibi olacağız hem de bunu sadece bir küçük anten ile başaracağız. Şuan kuzey Amerika kısmında internet kullanıma sunuldu. Sadece başvuruyorsunuz ve evinize bir küçük çanak antene benzer alet yolluyorlar. Ardından ise tek yapmanız başlat tuşuna basmak ve geri kalan uydu bulma işlemini ona bırakmanız. 

        Amazon ve Facebook gibi şirketlerin de üzerinde çalıştığı projenin SpaceX’e şuana kadar olan maliyeti yaklaşık 10 milyar dolar. Starlink şu anda 30 milisaniyeden daha az gecikme süresiyle 100Mbps indirme hızları sunabiliyor.


        Biliyoruz ki Elon Musk aslen Güney Afrika doğumlu. Amaçlarından birisi de internetsiz Afrikaya el uzatmak. Onların da gelişen teknoloji ile bedava internet kullanımlarını sağlamak.

        Fakat unutmamak gerekiyor ki zamanın çağı, bilgi çağı. En çok veriyi kim toplarsa gücü o alıyor. Şuan da gelişen teknolojiyi akıllılıkla kullanarak en çok veriyi kendisine alan kişi Elon Musk oluyor. Adam zeki ne yapabiliriz ki :)

Fotoğraf Kaynağı: SpaceX

Hiç yorum yok: