Perseverance Gezgininden, Mars'ın En Net Fotoğrafları Yayınlandı...
            Perseverance Gezgini, 18 Şubat 2021 yılında Mars'a iniş yaptı. Mars'a iniş yapmadan önce atmosfere giriş yapması ardından da bir kaç aşamadan geçmesi gerekiyordu. Aşamalardan iki tanesi hem paraşütün açılması hem de gezgini taşıyan vinçin, aracı sağ salim indirdikten sonra araçtan uzaklaşıp Mars yüzeyine çakılması planlanmıştı. Tabikide bunu daha önce çok kez başaran NASA ekibi bu seferde bizleri şaşırtmadı ve başarıyla bütün aşamalar tamamlandı.


Fotoğraf Kaynakları: NASA

        Mars Perseverance Aracı son teknolojilerle donatılmış bir araç olması bakımından büyük önem taşıyor. Yani gönderilen fotoğrafların kalitesi, şu zamana kadar gördüklerimizden çok üst düzeyde olacak ve bunların yanı sıra videolar da yollanacak. Yukarda gördüğünüz fotoğraflar daha işleme tutulmadan sade haliyle bizlere NASA tarafından yayınlandı. 
    Tabikide Perseverance'nin önemi son teknolojilerle donatılmış olması değil! Önemini aşağıda sıraladık:

  -->   Perseverance yanında götürdüğü bir cihaz ile Mars atmosferinde oksijen üretmeye çalışacak.

  -->   Bizlere çok kaliteli fotoğraflar ve videolar gönderecek.

  -->   Yanında götürdüğü bir drone ile ilk defa Mars'ta uçabilen bir araç çalıştırılacak ve Mars'ın yukarıdan çekilmiş fotoğrafları yansıtılacak.

  -->   En önemlisi de Perseverance Mars'ta, Dünya dışı ilk yaşamı arayacak.


Bu fotoğrafta Mars yüzeyine dağılmış aşama parçaları yer alıyor. Ve ortada parlayan ise Mini Cooper büyüklüğündeki Perseverance Gezgini.

        
        Dünya dışı yaşam derken, "Zaten NASA yaşam aramıyor muydu? Önceki görevlerin amacı da bu değil miydi?" gibi sorular aklınızda canlanabilir. Dünya dışı yaşam elbette ki her zaman ilk planda yer alıyor. Fakat Perseverance bu amaçla Jezero Kraterine indirilen ilk araç olma özelliği taşıyor. 


        Jezero Kraterinde ne olduğuna gelirsek, eskiden aktif bir su yatağı olduğu düşünülüyor. Hatta aşağıdaki fotoğraflarda Jezero Kraterinin eski halinin bir animasyonu ve Kraterin Dünya'da ki eşini görebilirsiniz.


        Dünyadaki eşi dediysem hemen oraya geliyorum ki şuan Türkiye'deyiz. Evet Salda gölü. Salda gölü jeolojik olarak Mars'taki Jezero Kraterine çok benziyor. Hatta NASA görevlileri Salda gölüne bizzat gelip suyu, kayaları ve regolitleri incelediler.  Jezero da neden yaşam arıyorlar diye sorarsanız eğer, şöyle bir soru sormak istiyorum. "Yaşamın ilk kaynağı nedir?" 


Fotoğraf Kaynakları: NASA


        Evet yaşamın kaynağının asıl sebebi Su'dur. Su olmazsa hayatta olmaz. Peki su olmayan yerde ne arıyorlar diye düşünebilirsiniz fakat bu seferde yanılabilirsiniz. Mars'ta ıslak toprak bulundu ve Jezero'nun altında bir göl olduğu düşünülmekte. Perseverance gezgini Jezero'yu iyice tarayacak ve elde edilen sonuçlara göre belkide dünya dışı ilk yaşamı "bakteriler veya amipler gibi" canlılar olarak tanıyabileceğiz. 


        İlk canlı derken aklınızda böyle filmlerdeki uzaylılar gibi motifler gelmesin. Bu canlı tek hücrelide olabilir. Çok hücrelide olabilir.  Ama düşünsenize : "MARS'TA DÜNYA DIŞI İLK YAŞAM BULUNDU. EVRENDE YALNIZ DEĞİLİZ!" diye bir haber geldiğini. Tüylerim diken diken oldu bile.

Hiç yorum yok: