Mars Perseverance Gezgini

 


        Geçtiğimiz gün Mars'a iniş yapan Perseverance Gezgini, Dünya da büyük ses getirdi. Canlı yayınlarda en az 2 milyon kişi tarafından izlenen iniş görüntüleri rekor kırdı.

        En gelişmiş teknolojiler ile Mars'a yollanan Perseverance Uzay Gezgininin birçok görevi var. Bu görevlerden en önemlisini söyleyeyim. Sakın heyecanlanmayın. Dünya dışı ilk yaşamı bulmak !!

        Tabiki de tek görevi bu değil. Bu en büyük olanı. 

        NASA'nın Mars'a gönderdiği uzay aracının ismi olan Perseverance'nin anlamı Türk diline "Azim" olarak çevriliyor. 30 Temmuz 2020 tarihinde Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden uzaya fırlatıldı ve 18 Şubat 2021 tarihinde Mars'ın Jezero Kraterine iniş yaptı.
  PERSEVERANCE'NİN GÖREVLERİ:

        Perseverance Mars’ta bulunan Jezero Kraterini en az 1 Mars yılı boyunca (Dünya zamanıyla yaklaşık 687 gün) boyunca inceleyecek. Ardından 2030’lı yıllarda yeniden Dünya’ya dönecek
        

        Mars’ta eğer varsa, geçmişte yaşamış mikroskobik canlıların izini sürmek. 1970’lerde gerçekleştirilen Viking misyonlarından bu yana doğrudan “biyolojik imza” arayan ilk NASA misyonu Perseverance olacak. Mars'ta yaşamın mümkün olup olmadığını sentezleyecek olan araç, kaya ve regolit örneklerini toplayarak Dünya'ya dönecek.

        Mars'ta yanında götürdüğü bir makine ile oksijen üretecek.
        En önemli maddelerden birisi daha geliyor.... Drone uçuracak. Evet doğru duydunuz. Yanında küçük bir drone da götürdü ve Mars'ta ilk defa uçan bir araç dolaşacak. 


    
        Türkiye'de ki Salda gölünü sanırım biliyorsunuz. NASA, bilim adamlarını buraya yolladı ve araştırma yapıldı. Peki neden mi? Jezero Krateri ile jeolojik yapısı aynı. Jezero'nun en büyük önemlerinden birisi deMars'taki en büyük ve en iyi korunmuş delta yataklarından birine sahip olması.

Fotoğraf Kaynağı: NASA

  İLK FOTOĞRAFLAR

        NASA, ekibi ve tabikide bütün Dünya bu anı bekliyordu. Perseverance aracı sağ salim iniş yaptı ve Dünya derin bir nefes aldı. Büyük bir başarı. Buradan emeği geçen herkesi kutluyoruz. İnşallah böyle başarıları ülkemizde de görmeyi umuyoruz. Fotoğrafların Kaynağı: NASA


Hiç yorum yok: